Červenec 2009

Čivava

31. července 2009 v 12:00 | google.cz |  Psi
Čivava (Chihuahua)

Čivava je rychlý, odvážný, živý a pohotový pes, s velikým srdíčkem. Je velice oddaná svým chovatelům, přesto však nadmíru smělá. Čivava je nejmenší pejsek na světě.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Chihuahua; čes.: Čivava
PŮVOD:
Čivava je považován za nejmenšího čistokrevného psa na světě. Svým jménem nese název největšího státu Mexika - Chihuahua.
Předpokládá se, že tito malí pejsci žili v dávných dobách divočině a byli obdivováni již Aztéky. Až v 9. století v době Toltecké civilizace byli chyceni, domestifikováni a šířeni místními obyvateli. Představitel tohoto malého pejska - hračky, nazvaný Techichi, který žil ve městě Tula, sloužil jako vzor ke zdobení místní městské architektury. Tyto sošky jsou dnešní Čivavě velmi podobné.
V Evropě získala Čivava oblibu zejména díky italské zpěvačce Adelaine Patti, které v roce 1890 prezident Mexika věnoval tohoto malého pejska, ukrytého v kytici květů. Dalším známým příznivcem Čivavy byl Ksavy Kjuga, ředitel tanečního souboru, populárního ve 40. letech 20. století, který s malou čivavou v podpaždí často dirigoval. V současné době využívají specialisté, kteří se zabývají chovem Čivavy, také odebírání psů amerického původu.
POPIS:
Jde o plemeno malých společenských psů.
Čivava je droboučký pejsek, kompaktního těla. Důležitým znakem je lebka ve tvaru jablka a jeho poněkud delší ocas, nesený velice vysoko, buď zakřivený nebo zformovaný do půlkruhu, s konečkem směřujícím k bedrům. Délka těla mírně převyšuje jeho výšku v kohoutku. Nicméně je, obzvláště u psů, požadovaný tvar těla do čtverce. U fen je však z důvodu funkce reprodukce mírně delší tvar těla povolen.
Čivava má kulatou lebku, ve tvaru jablka, což je pro toto plemeno charakteristickým znakem (preferuje se bez lupínku, ačkoliv malý lupínek na hlavě je povolen). Stop je dobře značený, široký a hluboký. Nos je mírně kratší, směřující mírně nahoru, povolen v jakékoliv barvě. Čenich je krátký, z pohledu ze strany rovný, široký v kořeni, ke konci se zužuje. Rty má mírné, dobře uzavřené. Líce jsou jen mírně vyvinuté. Oči jsou velké, velmi výrazné, avšak nevyčnívají, upřednostňovány jsou tmavě zbarvené. Světlé oči jsou přípustné, ne však požadované. Uši má velké, vzpřímené, široce otevřené, u kořene široké, postupně se zužují k jejich mírně kulatému konci. Ve stavu odpočinku jsou nakloněné do úhlu 45 stupňů. Krk je mírně klenutý, střední délky, u psů je silnější, než u fenek., vždy však bez laloku. U dlouhosrsté Čivavy je přítomnost bohatého "límce" kolem krku vysoce žádaná. Tělo má kompaktní, dobře stavěné, s jen mírně značeným kohoutkem. Záda jsou krátká a jemná. Hrudník je široký, hloubkou dosahuje až k loktům. Volné či ochablé břicho je povolené, ne však požadované. Ocas je vysoko posazený, vzhledem rovný, mírné délky, u kořene široký, směrem ke konci zašpičatělý. Držení ocasu je důležitým znakem plemene. Jeho osrstění závisí na druhu plemene, je však vždy v souladu se srstí na těle. Srst u dlouhosrsté Čivavy vytváří na ocase krásný "chochol". Stylem chůze je Čivava aktivní, kroky má dlouhé a pružné, s dobrým dosahem. Z pohledu zezadu by se měly zadní nohy pohybovat navzájem jedna k druhé téměř rovnoběžně. Pohyb je však vždy volný a pružný, se vzpřímenou hlavou, bez viditelného úsilí.
VÝŠKA:
Čivava má v kohoutku v rozmezí 15 až 23 cm. (Standard FCI výšku neuvádí.)
VÁHA:
Čivava má ideální hmotnost v rozmezí 1,5 až 3 kg. Jedinci vážící nad 3 kg jsou diskvalifikováni.
SRST:
Čivava má 2 druhy srsti:
1.)krátko-srsté: Srst je krátká, všude po těle těsně přiléhající. Pokud zde existuje podsrstí, je srst poněkud delší. Řídká srst na krku a břiše je povolena. Je mírně delší na krku a ocasu, kratší v obličeji a na uších. Srst je lesklá, její struktura je měkká. Bezsrstí psi nejsou tolerovaní.
2.)dlouho-srsté: Srst by měěla být jemná a hedvábná, hladká nebo mírně zvlněná. Požadované je ne příliš husté podsrstí. Srst je delší, na uších, krku, zádi, na zadní straně zadních i předních noh, na tlapkách a na ocase. Psi s dlouhou vlající srstí nejsou akceptováni. Zbarvení je přípustné všech barev, ve všech možných odstínech.

CHARAKTER:
Čivava je rychlý, velmi odvážný, živý a pohotový pes. Je velice oddaná svým chovatelům, přesto však nadmíru smělá. Dává přednost společnosti psů i lidí. Pokud ji dráždíte, může pokousat Vás i Vaše dítě. V základě je však Čivava nádherným společníkem a nenahraditelným přítelem pro milovníky maličkých psů.
PÉČE:
Čivava má srst ne péči nenáročnou - stačí ji občas měkkým kartáčkem vykartáčovat. Občas mívá nehezké stopy po slzách, proto ji pečujte o oči speciálními kapkami. Čivava je velice citlivá na zimu a průvan, proto se o ni během zimních měsíců ohleduplně starejte.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Čivava se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 6 - Společenští psi.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CHI
ČÍSLO STANDARDU:
218/ 23. 06. 2004 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 03. 2004

Psí vtipy

30. července 2009 v 12:00 Srandičky
Obrovský pes s peněženkou v tlamě vejde do řeznictví, položí peněženku na pult a posadí se před vitrínu s masem. "Tak co to bude chlapče?" ptá se řezník žertem. "Chtěl bys masíčko?" "Haf!" štěkne pes. "Hm," přikývne řezník. "A co to bude? Játra, slanina, roštěná..." "Haf!" přeruší ho pes. "A kolik té roštěné chcete? Půl kila, kilo..." "Haf!" oznámí pes. Ohromený řezník maso zabalí a z peněženky si vezme peníze. Když pes odchází, řezník se ho rozhodne sledovat. Pes vejde do činžáku, vystoupí do druhého patra a začne škrábat na dveře. Vzápětí se dveře otevřou a nějaký muž začne psovi nadávat. "Proč na něj křičíte?" ptá se užaslý řezník. "Tak chytré zvíře jsem v životě neviděl!" "Chytré?" opáčí muž. "Tenhle týden si už potřetí zapomněl klíče!"

Hajný se chlubí v hospodě, jakého měl chytrého psa:
" Pánové, jak velký kus dřeva jsem mu ukázal, tak velkého zajíce ulovil. Škoda, že ho už nemám." A co se mu stalo?"
"Minulý týden mu stará ukázala žehlící prkno a od té doby se ještě nevrátil

Dva psi si povídali:
" Tak co, jak ta ekonomická reforma ovlivnila tvoji životní úroveň?"
" Ani se neptej, nestojí to za nic. Zkrátili mi řetěz."
" To není tak zlé, aspoň nemusíš tolik běhat okolo, ne?"
"No to jo, ale žrádlo nechali tam, kde bylo předtím."

Sedí takhle chlápek na lavičce, vedle něj na zemi sedí pes. Jde okolo nějaká panička, která se tak mile na psa podívá a ptá se pána:
" Kouše váš pes?"
" Ne, můj pes nekouše."
Tak se paní ohne k pejskovi - a raf, půlka rukávu pryč, trocha krve by se taky našla. Paní se začne rozčilovat: " Pane, vždyť jste říkal, že váš pes nekouše!" "No taky jo! Ale tohle není můj pes."

Jde parkem chlapík s jezevčíkem a naproti se blíží chlap s bullteriérem. Ten s bullteriérem říká tomu s jezevčíkem:
"Prosím vás, běžte jinam s tím psem, protože jinak bude zle!"
Chlapík ale neuhne, a jak psi procházejí vedle sebe, strhne se strašná rvačka. Za chvíli
vyběhne z oblaku prachu jezevčík a v tlamě drží tlapu bulteriéra. Jeho majitel se zhrozí:
" Proboha, vždyť mě ten pes stál třicet tisíc!"
Chlapík s jezevčíkem:
"A můj stál dvě stě tisíc!"
"Proboha, co na tom psu stálo dvě stě tisíc?"
" No ... sto tisíc KROKODÝL a sto tisíc PLASTIKA!"

U brány hřbitova hledí muž na podivný průvod - za rakví kráčí muž s manželkou a psem - dobrmanem a potom dlouhá řada mužů. Stojící muž nevydrží a ptá se, kdo to má pohřeb. Muž za rakví odvětí:
"To je pohřeb mojí tchýně. Vidíte toho dobrmana? To on napadl tchýni a zakousl ji."
"To je ale pes, nemohl byste mi ho půjčit na pár dní?"
" Proč ne, jen si musíte stoupnout na konec té řady!"

Dneska jsem vzal psa k veterináři. Kousl totiž moji ženu."
"A to jsi ho byl nechat utratit?"
"Ne, nechal jsem mu nabrousit zuby."

Dva maníky zasypala na horách lavina. Najednou ten jeden vidí, jak se k nim blíží ten záchranářskej pes, bernardýn se soudkem.
A tak říká tomu druhému: Hele, nejlepší přítel člověka. No jo, a nese ho pes.


Podoba lidí a psů

29. července 2009 v 12:00 Srandičky

Psí horoskop

28. července 2009 v 12:00 Srandičky
Skopec 21.3.-20.04.
Pes ve znamení Skopce
Pes ve znamení Skopce rád ukazuje své aktivní a živé stránky. Je to odvážný pes a vždy je připraven přijmout jakoukoliv výzvu. Tento pes je ohnivé povahy nemá vůbec rád, chceme-li ho omezovat v jeho svobodné vůli. Je si také zcela jist, že mu náleží určitá volnost v jednání. Pes ve znamení Skopce nikdy neváhá, může-li převzít iniciativu. Někdy pak postrádá opatrnost. Pes ve znamení Skopce není žádný bojovník. Má touhu být všude jedničkou. Tím se rozumí, že ho lákají hry a klání. Pes ve znamení Skopce potřebuje psovoda, který je schopen dobře a důsledně se prosadit, ale který ho současně nebude příliš omezovat.
Býk 21.04.-20.05.
Pes ve znamení Býka
Psi narození ve znamení Býka stojí od přírody pevně všemi čtyřmi na zemi. Pak je pro ně samozřejmě nejdůležitější svěřenou zemi dobře zabezpečit. To jim dává stabilitu a jistotu. Pes narozený ve znamení Býka cítí potřebu plnit své úlohy spolehlivě a s pocitem povinnosti. Opatrnost pravděpodobně pili již s mateřským mlékem, ale tato vlastnost u nich může projevovat také jako určitá nedůvěra. Všechny věci si rád prozkoumají, vždy chtějí přesně vědět, na čem vlastně jsou. Nemají příliš rádi změny, raději zůstávají u toho, nač jsou zvyklí, co dobře znají a co se osvědčilo. Pes ve znamení Býka potřebuje klidného a vyrovnaného psovoda, který ale dokáže dostat ze svého psa jeho rezervy.
Blíženci 21.05.-21.06.
Pes ve znamení Blížence
Lehkonohý mezi psy. Pes narozený ve znamení Blíženců má smysl pro pestrost, rozmanitost, změny a novinky. Nic ho nezasmuší víc, než když musí stále zůstávat u starých zvyklostí. Tento pes se sice učí bez námahy, ale rád zůstává jen na povrchu. V kynologické škole ho často fascinují mnohem více ostatní psi než jeho vlastní výuka. Vidí život z nekomplikované a ležérní stránky. Pes ve znamení Blítenců je zvědavý a silně zaměřený na všechno nové. Jenže příliš často trpí nedostatkem koncentrace, protože se rychle znudí. Mnohem raději se věnuje novinkám, a když není nic nového k dispozici, dovede sám rozpohybovat své okolí. Pes ve znamení Blíženců potřebuje tolerantního majitele se spoustou nápadů.
Rak 22.06.-22.07.
Pes ve znamení Raka
Pes ve znamení Raka se z bezpečnostních důvodů nejraději drží zásady dva kroky vpřed, jeden krok vzad, přestože ví o vlastní zranitelnosti. Je to mimořádně citlivý pes a rád využívá ochrany druhých. Jestliže mu tuto ochranu odmítneme, cítí se jako na ztracené vartě. Pak se může projevovat i bojácně. Má dobré podněty. Jako citlivý pes ale může být postižen určitou náladovostí. Pak to často ztěžuje i sobě. Proto by mohl člověka snadno napadnout, že jde o komplikovaného psa. S odvážným a chápavým majitelem dokáže pes zrozený ve znamení Raka opravdu mnoho, i přes svoji citlivost - nebo právě díky ní.
Lev 23.07.-22.08.
Pes ve znamení Lva
To pravděpodobně všichni víte - psovi zrozenému ve znamení Lva náleží veškerá úcta, protože on je král. A i když nikdo jiný neví, on si je tím jist. Lev se rád vidí ve středu pozornosti a miluje, když se všechno točí jen kolem něj. To není nic, oč by musel bojovat, to mu prostě náleží. Bojového ducha si může rozvinout tam, kde o něco jde. Koneckonců má pes ve znamení Lva nárok na to, aby byl tím nejlepším. Rád se vidí na straně vítězů a úspěchu. Stejně jako dokáže vyvinout plné nasazení, dokáže ukazovat i své flegmatické stránky. Polehávat kolem a prostě nic nedělat - když ho zrovna nic nebaví. V takových momentech jím ale také nijak nepohrdne. Pes ve znamení Lva potřebuje majitele, který dokáže psovi přenechat část své moci, aniž by ho nechal, aby mu skákal po hlavě.
Panna 23.08.-22.09.
Pes ve znamení Panny
Pes ve znamení Panny je pracovitý a vždy připravený pes.Nic pro něj není příliš mnoho.Neustále hledá nové úlohy, které by mohl plnit. Když se nic nenabídne, prostě něco přivleče, čím by se mohl zabývat. Že to může jeho okolí někdy zneklidňovat, je asi jasné.Pes ve znamení Panny je všechno jen ne zmatkař. Cení si řádu ve všem dění a chce mít ve všem jasno. Za těchto podmínek se může ukázat v nejlepším světle a také jeho výkony pak jsou opravdu skvělé. Přesnost pro práci má prostě v krvi. Jeho snaha udělat vše dobře je mimořádně velká. Přitom se může přetěžovat a přemáhat tak schopnosti svého nervového systému. Potřebuje psovoda, který mu dá pocit pevného vedení a poskytne mu mnoho pohybu.
Váhy 23.09.-22.10.
Pes ve znamení Vah
Tento pes nikdy přesně neví, komu by se měl snažit vyhovět. Jestli tomu , nebo onomu, nebo sobě samému. Tento pes se projevuje často jako nerozhodný a neví tak docela přesně, co vlastně chce. Dokáže ocenit, když jeho majitel vždycky ví, co se teď bude dít, protože tento pes cítí velkou potřebu přizpůsobit se svému člověku a žít s ním ve shodě. To ho také žene do výkonů. Tohoto psa neučiní nic šťastnějším, než když cítí, že si ho jeho partner cení. Budeme-li k němu zachovávat odstup, bude trpět a toužit po blízkém vztahu. Pes ve znamení Vah miluje harmonické prostředí a dokáže se dobře chovat. Poslušnost u něj nebývá problém. Pes ve znamení Vah potřebuje přátelského psovoda, který mu dokáže poskytnout harmonické prostředí a vyrovnanost.
Štír 23.10.-21.11.
Pes ve znamení Štíra
Pes zrozený ve znamení Štíra dokáže své prostředí fascinovat. Vyzařuje z něj něco tajemného. Je to pes, který chce cítit hranice. Ale reaguje také na to, když mu je stanovíme. Často je přijímá s určitými námitkami. Jako žádný jiný pes dokáže svého majitele testovat a stavět ho před nejrůznější výzvy. Často v tom bývají boje o moc. Ty se nemusí odehrávat v záporném smyslu, ale pes je nechá svého majitele důkladně pocítit. Tento pes vyžaduje intenzivní vztah s člověkem. Pokud tato součást jeho života vyhovuje, je schopen absolutní poslušnosti. Jeho majitel mu patří. Vidí-li své místo ohroženo, dokáže reagovat žárlivě. Tento pes potřebuje psovoda, který má správný poměr k moci a dokáže do práce vnést hodně disciplíny.
Střelec 22.11.-21.12.
Pes ve znamení Střelce
Mimořádně přátelský pes, který rozumí svému okolí a dokáže je okouzlit ohromným optimismem. Rád navazuje kontakty a má radost, když se může zapojit do každé činnosti. Být při všem je pro něj strašně důležité. Při práci je spíš vybíravý, protože nemá výrazný smysl plnit své povinnosti. Často mívá trochu pocit, že se narodil k něčemu vyššímu. Když je ale svojí věcí fascinován, dokáže se do ní pustit s ohromným elánem. Postavíme-li mu do cesty překážky, rychle ztrácí motivaci s výjimkou případů, kdy se cíl opravdu vyplatí. Vždy je připraven si hrát. U tohoto psa trvá trochu déle, než opravdu "dospěje" a stane se rozumnějším. Pes ve znamení Střelce potřebuje velkorysého majitele, extroverta, který vidí život velkoryse a s nadhledem.
Kozoroh 22.12.-19.01.
Pes ve znamení Kozoroha
Pes ve znamení Kozoroha je každým coulem pes, který přišel na svět, aby tu něco dokázal. Souhlasí se svým majitelem, že práce a poslušnost patří dohromady. Tento pes miluje cílenou práci. Je důležité vyzývat ho ke hrám. Jinak bychom mohli rychle podlehnout jeho snaze plnit práci a povinnosti. Má vzorový postoj k práci a s ním lze dosahovat vysokých cílů. Je vytrvalý, odolný a houževnatý. Provází ho přirozená autonomie. Nijak zvlášť nemiluje když ho lidé ignorují a nedbají na něj. Pokud se to stane, dokáže si postavit hlavu - a pak už nejde vůbec nic. Tento pes potřebuje korektivního majitele, pro kterého je důležitá nejen práce, ale také hra.
Vodnář 20.01.-18.02.
Pes ve znamení Vodnáře
Pes Vodnář je mezi psy něčím zvláštním. Rád se odlišuje o ostatních a klade vysoký důraz na individualitu. Je to pes, který rád staví svět na hlavu a pak zjišťuje, že i z této strany vypadá dobře. Pes ve znamení Vodnáře se dokáže projevovat pěkně svéhlavě, a když nechce, je velmi obtížné ho čemukoli pohnout. Rád se nechává prosit. Když cítí, že mu lidé nechávají jeho individualitu, je schopen velkých činů. Má čilou mysl a je velmi pozorný. Jen tak mu něco neunikne. Je to aktivní pes plný života a vůči novinkám obecně má velmi pozitivní postoj. Pes ve znamení Vodnáře potřebuje psovoda, který se nechává rád inspirovat novinkami, takže ne vždy probíhá vše podle zaběhnutého vzorce.
Ryby 19.02.-20.03.
Pes ve znamení Ryb
Tento pes je nejcitlivější. U psů ve znamení ryb hrají hlavní roli pocity. Je to mimořádně vnímavý a citový pes. Proto reaguje rychle a citlivě na nálady každého druhu ve svém okolí. Je to pes, který se dokáže zcela odpoutat od okolí a stáhnout se do svého vnitřního světa. Pak už nic neslyší, vypadá to, jako kdyby vůbec nebyl na příjmu. Podaří-li se nám ho přitáhnout zpět do pozemského dění, dokáže vyhlížet překvapeně zpod svých chlupů, jako kdyby právě přistál a ještě tak docela přesně nevěděl , o co tu vlastně kráčí. Tohoto psa musíme opravdu milovat, jinak bychom mu asi nedokázali odpustit jeho eskapády. Potřebuje velmi chápavého a citlivého majitele, který je vnitřně velmi vyrovnaný. Pak je s ním možná i dobrá práce.


Psí syndrom

27. července 2009 v 12:00 Srandičky

Syndrom získané posedlosti psy

Byla identifikována nová choroba, pravděpodobně způsobená virem, šířícím se mezi majiteli psů. Podle všeho již existuje delší dobu, ale teprve nedávno ji kdosi popsal a začal studovat. Nazývá se syndrom získané posedlosti psy .
Nejprve se vědci domnívali, že je psychické povahy ale poté, co se dva mladí výzkumníci našeho ústavu náhle rozhodli stát se chovateli a vystavovateli, uvědomili jsme si,že se jedná o infekčního činitele. Naši epidemiologové určili stádia této choroby a pro ně typické symptomy.
Počáteční stádium:
1. myslíte si, že jakákoli výstava do vzdálenosti 500 km je hned za rohem
2. začalo vás těšit vstávání v pět hodin ráno kvůli venčení psů
3. baví vás trávit několik hodin denně kartáčováním psů
4. myslíte si, že se z vás stane skrblík, pokud neutratíte ročně několik tisíc na výstavách
5. nemůžete si vzpomenout, jaké to bylo, když jste doma měli jenom jednoho psa
Druhé stádium:
1. nejdůležitějším faktorem při koupi auta, je pro vás - kolik se do něj vejde psů
2. když chcete koupit dům, první věc, na kterou myslíte je - kolik psů můžete chovat na pozemku
3. účet za krmení pro psy je vyšší než účet za jídlo pro vaší rodinu
4. utrácíte více peněz za veterináře než za vlastního doktora
5. nemáte žádné peníze, protože vystavujete psy
6. musíte koupit více jak jedno auto ročně kvůli ježdění na výstavy, protože je v záruce buď na sedm let provozu nebo na ujetí
120 000 km
7. máte více fotografií psů než vlastní rodiny
8. vaše představa o příjemně strávené dovolené, je dovolená ve výstavním kruhu
Třetí stádium:
1. ráno vstáváte a zjišťujete, že jste dali včera večer děti do kotců a psy do postelí
2. znáte jméno a rodokmen každého psa, ale neznáte toho cizího člověka ve vašem domě (ukáže se, že je to váš manžel či manželka)
3. sousedé trvají na tom, že děcka otravující psy a běhající kolem vašeho domu, jsou vaše
4. říkáte dětem, aby "vypadly", ale nemůžete pochopit, proč nejdou a proč jsou připoutány na stahovací obojek
5. jste již tak dlouho na cestách po výstavách, že si nemůžete vzpomenout, kde bydlíte
6. vaše rodina vám řekne "…buď my a nebo psi!" a vy si vyberete psy …
Máte tuto obávanou chorobu?
Dobře, ale existuje naděje. Během našeho výzkumu jsme zjistili, že většina se zastaví na druhém stádiu a stává se chronickým. Podařilo se nám s velkými obtížemi získat několik pacientů ve třetím stádiu SZPP. Jsou nyní v naší izolaci, kde je studujeme, abychom lépe porozuměli této chorobě. Je velmi smutné pozorovat lidi dříve kypící zdravím, jak se neustále šourají po místnosti a chodí do trojúhelníku či elka, přičemž podivně pohybují rukama (jako by drželi vodítko a pobízeli psa) a pomlaskávají. Pouhé vyslovení slova "Světová výstava" je přivádí k nekontrolovatelnému šílenství. Bohužel pro tyto případy není moc velká naděje, ale časem a delším výzkumem této choroby doufáme, že jednou přijdeme na možnost léčby. Zajímavý moment této choroby se zdá fakt, že expozice v raném věku má imunitní efekt. Několik lidí postižených druhým a třetím stádiem SZPP má blízké příbuzné (děti, manželé, manželky), jež jsou absolutně zdrávi. Někteří z našich vědců se domnívají, že to může způsobeno vlivy prostředí na funkci imunitního systému v závislosti na věku nebo skutečnosti, že lidé s těmito stadii choroby mají tendence se nestýkat s blízkými členy rodiny, a to zřejmě z důvodů, že mají výpadky paměti způsobené touto chorobou - jednoduše si nepamatují, že mají blízké příbuzné.
Co můžeme dělat, abyste předešli této chorobě?
Dokud nebude nalezena léčba, prevencí jsou tato opatření:
  • vyhněte se chovatelské inzerci typu " s výstavními předpoklady", protože psi mohou být přenašeči této choroby. Odjeďte z domu v těch dnech, kdy místní noviny informují o výstavách psů ve vašem okolí.
  • jestliže nečekaně přijdete do kontaktu s osobou nakaženou SZPP odejděte co nejdříve (těžko se ji ovšem zbavíte) a důkladně se osprchujte, raději použijte germicidní mýdlo
pokud bydlíte s osobou nakaženou SZPP, buďte klidní - pokud jste dosud nepodlehli, jste pravděpodobně imunní a v pořádku


Dočasné pozastavení

25. července 2009 v 8:56
Ahoj, budu odjíždět na dovolenou, takže tenhle blog pozastavuji - na necelý týden - v sobotu se sem podívám, jestli to stihnu. Dala jsem přednastavit pár článků, určitě tady teda něco přibyde. SB - prosím vás, nemažte si mě!! Ahoj, těším se teda v sobotu.

Blbneme

24. července 2009 v 16:02 Tinka
Ahoj. Tina si dneska doslova užívá. Je totiž doma a teď momentálně spí.
Dopoledne jsme tady měli plno bratránků, takže si s nima Tina hrála a hodně hryzala, načež se Máťa (malej bratránek) rozbrečel. Robik (starší bratranec) si v sobě zase málem uvařil krev, protože ho Tina taky kousala. Ale že je to štěně a že je kouše z radosti že je vidí, to už je nezajímalo.
Teďka odpoledne tady už bratranci nejsou, takže Tina - jak už jsem zmiňovala- spí.
Pac a pusu, mějte se hezky a zítra se zase ozveme:-)

Spat ci nespat

23. července 2009 v 15:16 Tinka
Ahojky,
takze jsem tady, abych napsala, co zase dneska Tynuse vyvadela:-) No, takze rano prijela mamka z prace, a Tinka ji malem prizabila, jakou z ni mela radost. Pak si sla s mamkou lehnout, spala do 12. Pak vylitla z loznice a zdrhla ven:-), takze jsem ji vyvencila a tata ji umyl. Po obede sla Tinka zase spat, a vstala asi ve 13:30. Chvili se mnou blbla a hadejte, co dela tedka? Ano, myslite si to spravne, spi.
Pac a pusu, zitra zase napisu, jak se Tinka ma:-)

Testy na zvířatech - našla jsem u riky09

22. července 2009 v 9:55 DůležitéMnoho lidí předpokládá,že testy na zvířatech jsou nutné,kdykoliv se zkouší nový lék.Toto je jeden z největších omylů civilizované společnosti.Mnoho látek škodících zvířatům nepředstavuje pro lidi žádné nebezpečí,a naopak látky smrtelně jedovaté pro lidi mohou být mnoha zvířaty beztrestně konzumovány.Jedině klinické testy na lidech jsou průkazné..Testy na zvířatech neposkytují dostatek informací a často mohou vést ke zcestným a nesprávným závěrům.Jak by bylo vám?

Testování na zvířetech Nejsi si tím jistá????Ale jsi vrah!!! Pokusy na zvířatech je ta nejodpornější věc! Fuj! Firmy které testují na zvířatech: Všude jsou zde jen 1druh značky,ale testuje celá firma nivea.-lepidlo této náplasti se také testuje na malých zvířátkách!A tyto firmy způsobí:

Všichni kdo můžete si dejte tento článek na svůj web! Nemusíte nikam psát kdo je jeho tvůrce ale hlavní je ten článek né zdroj článku! Takže si skopírujte i tyto závěrečná slova! Většině z Vás tyto obrázky přijdou nechutné,ale nezavírejte oči před realitou!!!!!To,že Vy máte doma krásné a zdravé zvíře neznamená,že takto netrpí zvířata jiná!!!!!!!Prosím podepisujte petice,nepoužívejte výrobky těchto firem a HLAVNĚ ŠIŘTE TENTO ČLÁNEK DÁL!!!!!!!!!!!!!!

Diplomek od Elviky

22. července 2009 v 9:50 Ostatní
Diplomek od Elviky za spřátelení - moc děkuju!

Lítací den

21. července 2009 v 16:58 Tinka
Tina se dneska vůbec nezastavila. Pořád jsme lítaly od baráku k baráku - k babičce, domů, k babičce, domů... no prostě blázinec.
Aspoň z toho ale Tinka něco měla - kolečko salámu, kus pizzy s klobásou a nějaké piškoty.
Mimochodem, můj brátránek o Tince prohlásil, že je to agresivní doga, načež já jsem odpověděla, že oni mají doma zase obtloustlýho hnědocha. PŘECE SI NENECHÁM URÁŽET SVÝHO PEJSKA, NE?!
Jinak teďka spíme, zlobíme a čučíme z okna. Megazábava, co?
Ozvu se vám zase zítra a napíšu, co jsme s Týnuškou vyváděly. Pac a pusu Sabča a Tinka

Další diplomek pro sbénko

21. července 2009 v 16:48 Ostatní
Mám nové sbenko - tady- a je to elvika:-)

Další fotečky

21. července 2009 v 9:05 Fotky
Mám tady další Tininy fotečky:-)

Chci pomáhat zvířatům, proto jsem (skoro) canis veterinářka

21. července 2009 v 8:55 Ostatní
Včera jsem dumala nad svou budoucností. Jsem sice v osmé třídě, takže mám na rozhodování necelé dva roky, ale...
Nedávno nám zemřel pejsek. Byli jsme s ním u velmi dobrého veterináře, ale bohužel ho nezachránil. Mamka mě ale vyprávěla, jak byla překvapená, když viděla starost o našeho Montíka.
Prý doktor měl v ordinaci hrozně moc různých přístrojů, ultrazvuk apod.
Díky mému nadšení ku psaní jsem vždycky chtěla být novinářkou nebo spisovatelkou. Zároveň ale miluji bezedně psy. Všechny, ale nevíc asi našeho knírače Tinu a zesnulého Montíčka. Když jsem na téma veterina mluvila s mamkou, řekla mi, že bych se asi nesměla štítit pavouků:-), ale pak jsme přišly na to, že bych mohla vystudovat specializaci canis - to je o psech a o kočkách.
Už vidím svou budoucnost: sedím ve veterinářské ordinaci a vyšetřuji nějakého pejska.... roztomilé
A proč zrovna canis veterinářka, což nemá s novinařinou nic spojujícího? Chci pomáhat zvířatům. Nechápu ty lidi, co je mohou týrat. Jsou to přeci němé tváře.... Achjo..

No, to jsem se zas rozepsala:-) Já vím, je to Tinin deník, tahle stránka, ale téma veterinářka se přece ke psům hodí, ne?
Mějte se nádherně, pac a pusu;-)

Počasí jsme naprdli....

20. července 2009 v 16:53 Tinka
...a proto si z nás teď dělá srandu!!
Ráno to vypadalo, že už bude konečně pěkně. Sice dopoledne bylo, jenže to jsme nebyly s Tinou venku. A odpoledne jsme strávili trochu u babičky a trochu na hřišti.. chuák Tinka byla doma s rodičema - takže s ní blbneme teďka v pergole. Před chvílí asi hodinu pršelo, docela dost, až jsme z toho byly překvapený.
Jinak moc nevím co napsat, jsem teďka na chvilku na netu, hnedka zas pádím ven. Těším se na vás večer nebo zítra - pac a pusu:-)

Esbéčka pozorteee

20. července 2009 v 16:41 Důležité
Pro spratelení pis do komentaru:
  • Jmeno
  • Blog
  • O cem je
Moje podminky:
  • Aspon 2x tydně sem juknete
  • Napiste komentar
  • Nepiste komentare typu: Obiham, mej se nebo : Jestli to neposles do 5 min 80 lidem...
  • Zadne reklamy!
  • Jestli mas pozastaveny blog tak mi to napis
Neberu blogy s celebritama
!Jestli nedodrzis podminky tak te mazu!

Diplomek pro Riku09

20. července 2009 v 11:59 Ostatní
Tady je diplomek pro Riku09 za spřátelení:-)

Několik pravidel při soužití s kníračem

20. července 2009 v 9:47 Srandičky
Velký černý knírač - Safira Zdestru...nebo také několik jeho životních pravidel.
1. Neučte knírače spát v posteli, to, že má štěně 6 kg, když si ho přinesete, neznamená, že až vyroste, zbude v posteli místo také pro vás. V lepším případě pro vás ano, ale pro manžela už ne (obzvláště pokud si pořídíte psa, který vás bude bezmezně milovat).
2. To, že váš knírač neumí skočit do kufru auta, ještě neznamená, že nepřeskočí 160 cm plot.
3. Nemyslete si, že když váš pes bude umět perfektně aportovat, bude to platit ještě za dva měsíce. Ale za další dva už si na to klidně vzpomene.
4. Na některé věci má paměť jako slon.
5. I bezzubý knírač umí rozporcovat vaše boty.
6. Co necháte v blízkosti knírače, považujte za nenávratně PŮJČENÉ.
7. Učíte-li knírače stopovat, nebojte se, on vás to naučí taky, především pokud na zahradě nebo u domu necháte ležet boty, nářadí, koště, rukavice...
8. To, že knírač bezvládně leží a vypadá, že tvrdě spí, ještě neznamená, že nemůže být za 10 vteřin u vás.
9. Nepočítejte s tím, že vaše podlaha bude někdy suchá. Máte doma imitaci kropícího vozu.
10. Čím větší vousy, tím víc vody, bláta, tvarohu a jídla se tam vejde.
11. I velký knírač se vejde do malé myčky.
12. Kočky k vám budou chodit jen na adrenalinové návštěvy.
13. Vše, co utíká, je potřeba ulovit, nebo aspoň dohnat a užužlat.
Velký černý knírač - Safira Zdestru14. Připravte se na pubertu trvající skoro tři roky.
15. Nemyslete si, že když váš pes leží vedle tašky, neví, že je vaše. Dejte pozor, aby vás nepřekvapil svými hlídacími instinkty.
16. Malým dětem, které k vám přijdou na návštěvu, půjčte mezi vraty pláštěnku (knírači děti milují).
17. Kníračům nesvěřujte péči o drůbež a další domácí zvířata. Všechno lítá, co peří má, často i to, co peří nemá...
18. Nejlepší místo pro spánek je těsně za zavřenými dveřmi (tak, aby se nedaly otevřít), nebo mezi futry.
19. Nezvěte knírače k obědu do kuchyně, nebo se vám podívá do talíře HODNĚ zblízka.
20. Až jednou váš knírač odejde do věčných lovišť, budete tak rozrušeni, že si kvůli novým životním zážitkům budete hned muset pořídit dalšího.

V čem je pes lepší než žena

20. července 2009 v 9:46 Srandičky
* Rodiče vašeho psa vás nikdy nenavštíví
* Pes vám nikdy netelefonuje
* Pes miluje, když se vaši přátelé zastaví na skleničku
* Pes neočekává, že mu zavoláte, když se opozdíte
*Čím později přijdete domů, tím radostněji vás vítá
* Pes nenakupuje
*Pes nemá zájem o květiny, blahopřání a šperky
* Pes není nikdy nespokojen se svým tělem
* Pes nedovolí, aby nějaký časopis řídil jeho život
* Psa pobavíte, trpíte-li plynatostí
* Pes vás nikdy nekritizuje
* Pes nechce vědět o každém psu, kterého jste kdy měl
* Na psa nemusíte nikdy čekat, je připraven okamžitě jít ven
* Pes si nikdy nepůjčuje vaše košile
* Pes vám nikdy nevypne televizi, díváte.li se na fotbal
* Můžete mít legálně několik psů
* Pes vám do ničeho nemluví

MOCMOCMOC se omlouvám

19. července 2009 v 20:06
Čára Smrti!!!

Šlápl/a si na čáru smrti.
Do pěti hodin musí tohle být i na tvojem blogu jinak za 2 dny někdo blízký zemře.
I já jsem si to musel/a dát na blog aby my nikdo nezemřel

Radím ti dej si to na blog. Pokud ho nemáš vytvoř si ho.

Pokut nechceš aby někdo zemřel tohle si dej na blog a doufej že anděl ztrážný a pomůže ti!!!¨

PS: Moc se omlouvam, ale radsi jsem to sem dala, kdyby náhodou, i kdyz je to blbost...